Antologia Warmińska - wydarzenia 2013
* W poszukiwaniu zaginionej historii
Z okazji Dni Jakubowych Miejska Bibliotek Publiczna w Olsztynie przygotowała niespodzianki dla swoich czytelników. Dzieci obejrzały spektakl na podstawie legend Warmii i Mazur "W poszukiwaniu zaginionej historii" w wykonaniu Anais Fleur. Spektakl ten odbył się w filii Abecadło.


* Piknik z Kłobukiem
Sezon wakacyjny rozpoczęliśmy niesamowitą imprezą pt. Piknik z Kłobukiem. W sobotę 29 czerwca Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała dla mieszkańców Olsztyna oraz turystów imprezę o charakterze familijnym nad jeziorem Długim. Główną atrakcją Pikniku była gra miejska, która polegała na przemierzeniu ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż jeziora i zdobywaniu pieczątek. Celem była popularyzacja legend i baśni warmińskich.
Uczestnicy, których naliczyliśmy prawie pół tysiąca , musieli rozwikłać zagadki i wykonać nietypowe zadania. Na wszystkich, którzy pokonali całą trasę w pobliskiej bibliotece przy Al. Przyjaciół czekał upominek. Dodatkowymi atrakcjami były:
spektakl w oparciu o legendy warmińskie " Jak powstały poziomki w lasach warmińskich" w wykonaniu artystki Anais Fleur
Zielona Szkoła, czyli godzinne spotkania z Arkadiuszem Szarańcem - specjalistą od fascynujących i uwielbianych przez dzieci i dorosłych opowieści przyrodniczych.
Zobaczcie zdjęcia z imprezy.
.jpg)
.jpg)
.jpg)
.jpg)




Pełna galeria zdjęć dostępna jest na profilu MBP na Facebooku.
*Dofinansowano ze środków Gminy Olsztyn w ramach kontynuacji projektu „Antologia Warmińska”.
* Kłobuk na Kormoranie, czyli VI Osiedlowa Parada Bajek
W piątek, 7 czerwca o godz. 9.30 rozpoczęła się kolejna – VI Osiedlowa Parada Bajek. Tym razem bohaterami imprezy były bajki warmińskie. Uczestnikami natomiast dzieci z pobliskich szkół i przedszkoli, które na stałe współpracują z filią nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. W Paradzie pomagali uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych, którzy przygotowali gry, zabawy i zadbali o muzyczną oprawę imprezy.
Taki sposób uczczenia Dnia Dziecka i zakończenia roku szkolnego zyskał już swoich zwolenników, a dodatkowym atutem jej zorganizowania była możliwość popularyzowania literatury – także tej regionalnej. Brakuje słów aby opisać to, co się działo na Kormoranie w piątek – 7 czerwca.
Dlatego zobaczcie sami.
*Dofinansowano ze środków Gminy Olsztyn w ramach kontynuacji projektu „Antologia Warmińska”
Piknik z Kłobukiem
Olsztynianie coraz częściej doceniają walory naszej przyrody i chętnie spędzają wolny czas na świeżym powietrzu. 29 czerwca Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała dla mieszkańców Olsztyna oraz turystów Rodzinny Piknik z Kłobukiem nad jeziorem Długim. Główną atrakcją Pikniku będzie Gra Miejska.Gra będzie polegała na przemierzeniu ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż malowniczego jeziora Długiego. Każdy uczestnik zabawy otrzyma mapkę z polami na pieczątki. Aby uzyskać pieczątki trzeba będzie rozwikłać zagadki i wykonać nietypowe zadania. Na wszystkich, którzy pokonają całą trasę w pobliskiej bibliotece przy Al. Przyjaciół będzie czekać upominek. Udział w grze to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu oraz zapoznanie się z tradycją regionu i jego pięknem. Aby wziąć udział w grze wystarczy:
1. Zgłosić się na starcie w godz. 11:00 - 14:30 przy parkingu na ulicy Leśnej (indywidualnie z rodziną lub przyjaciółmi)
2. Pobrać specjalną kartę startową;
3. Odwiedzić wszystkie punkty znajdujące się w terenie i wykonać specjalne zadania;
4. Oddać wypełnioną kartę z pieczątkami w pobliskiej bibliotece przy Al. Przyjaciół (filii nr 4)
DODATKOWE ATRAKCJE:
- malowanie twarzy, puszczanie baniek mydlanych, zajęcia plastyczne dla dzieci, słodki poczęstunek i wiele innych...
- spektakl w oparciu o legendy warmińskie Jak powstały poziomki w lasach warmińskich w wykonaniu artystki Anais Fleur
- Zielona szkoła, czyli godzinne spotkanie z Arkadiuszem Szarańcem - specjalistą od fascynujących i uwielbianych przez dzieci i dorosłych opowieści przyrodniczych. Zabawa będzie polegała na grupowych wyjściach w teren. Tematem będzie przyroda Polski, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki regionu Warmii. W czasie wycieczki uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z "dziką naturą" funkcjonującą w bezpośrednim sąsiedztwie miast i zbiorowisk ludzkich. W programie mnóstwo ciekawostek z życia ptaków i innych zwierząt.
Wyjście z Arkadiuszem Szarańcem o pełnych godzinach (11:00, 12:00, 13:00, 14:00). Pełna informacja przy punkcie startu (obok parkingu na ulicy Leśnej). Ilość miejsc ograniczona dlatego warto się zapisać. Zapisy można wysyłać na adres mailowy: promocja@mbp.olsztyn.pl, można również dzwonić nr tel. 89 535 30 80 wew. 17, należy podać ilość osób, imię i nazwisko oraz numer telefonu.
ORGANIZATORZY:
Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie Piknik z Kłobukiem dofinansowano ze środków Gminy Olsztyn
KIEDY: 29 czerwca/ sobota/ godz. 11:00 - 15:00
GDZIE: ścieżka nad Jeziorem Długim, start przy parkingu na ulicy Leśnej

CZERWIEC
* Podsumowanie wiedzy o Warmii i Mazurach
26 czerwca 2013 roku w Filii nr 9 MBP w Olsztynie zorganizowane zostały zajęcia, podczas których dzieci z Koła wiedzy o Olsztynie ze Szkoły Podstawowej nr 22 miały okazję podsumować to, czego do tej pory dowiedziały się o Warmii i o legendach regionu. Uczniowie wykonali prace plastyczne, a kiedy spotkanie dobiegło końca, dzieci otrzymały piękne medale z logiem Antologii Warmińskiej.


* Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim
19 czerwca w Filii MBP Multicentrum odbyły się kolejne warsztaty graficzne w programie ArtRage4 oraz warsztaty techniczne z wykorzystaniem klocków k'nex. Motywem zajęć była legenda Marii Zientary-Malewskiej Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim. W warsztatach brali udział pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Olsztynie.
* Tajemnice olsztyńskiego zamku. Zabawa detektywistyczna
12 czerwca 2013 roku członkowie Koła wiedzy o Olsztynie, działającego w Szkole Postawowej nr 22, przybyli do Filii nr 9 MBP w Olsztynie, aby wziąć udział w zabawie detektywistycznej z zamkiem olsztyńskim w tle. Dzieci szukały ukrytych w bibliotece wskazówek, rozwiązywały zagadki oraz pracowały z mapą, aby odnaleźć skarby olsztyńskiego zamku.


MAJ
* Mikołaj Kopernik - mieszkaniec zamku w Olsztynie
16 maja 2013 roku Filię nr 9 MBP w Olsztynie odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 22 w Olsztynie. Dzieci wzięły udział w zajęciach, podczas których zapoznały się z postacią Mikołaja Kopernika, dawnego mieszkańca olsztyńskiego zamku. Zajęcia miały na celu pogłębienie więzi z regionem oraz poszerzenie wiedzy na temat Warmii.
* Baśnie i legendy regionu - Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim
14 maja 2013 roku w Filii MBP Muliticentrum odbyły się warsztaty graficzne metodą animacji poklatkowej, w której udział wzięli uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie. Punktem wyjścia była legenda, spisana przez Marię Zientarę-Malewską Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim. W ramach zajęć powstały nagrania oraz klatki filmowe, gotowe do dalszego montażu.
Grupa muzyczna, wykorzystując gotowe sample oraz inspirując się legendą, poznawała program AudaCity.

.jpg)
* Symbole Olsztyna. Herb
7 maja 2013 roku w Filiinr 13 MBP w Olsztynie zorganizowane zostały zajęcia literacko-artystyczne,które miały na celu popularyzację wiedzy na temat Warmii oraz budowanie więzi z regionem. Podczas spotkania dzieci poznały historię herbu Olsztyna oraz legendę o św. Jakubie (Legenda o Świętym Jakubie, Patronie Olsztyna M. Z. Malewskiej). Dzieci wykonały także prace plastyczne, które przedstawiały olsztyński herb.


KWIECIEŃ
* Baśnie i legendy regionu: czy kłobuk to kogut?
11 kwietnia w Filii nr 13 MBP w Olsztynie odbyły się warsztaty literacko-artystyczne, które miały na celu popularyzację wiedzy na temat Warmii. Uczestnicy spotkania poznali legendę o kłobukach (O różnych kłobukach M. Zientary-Malewskiej oraz O kłobuku łakomczuchu Ireny Kwintowej) oraz wykonali prace plastyczne, które przedstawiały legendarne postaci.
Konferencja podsumowująca projekt
W dniach 21-22 listopada 2012 r. w Hotelu Wileńskim w Olsztynie odbyła się konferencja podsumowująca projekt "Antologia Warmińska - kreacja i promocja nowej marki regionu".
Konferencja była poświęcona omówieniu działań i rezultatów realizowanego projektu. W konferencji uczestniczyli nauczyciele szkół i przedszkoli oraz bibliotekarze z bibliotek publicznych i szkolnych.
Zobacz sprawozdanie z konferencji >>>