Antologia Warmińska - wydarzenia

Warmińskie opowieści

Na zajęciach w bibliotece Abecadło dzieci z II klasy SP 2 dowiedziały się najważniejszych informacji o naszym regionie, obejrzały film "Zaklety zamek w lesie olsztyńskim", tworzyły słowniczek gwarowy i tańczyły warmińskiego pofajdoka.Kłobuk w Filii nr 6

Filia nr 6 przygotowała dla swoich najmłodszych czytelników zajęcia poświęcone legendom warmińskim. Bohaterem jednej z legend był psotny kłobuk, którego portret wykonały przedszkolaki.Piknik z Kłobukiem - relacjePiknik z Kłobukiem

Już po raz trzeci Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na Piknik z Kłobukiem, który odbędzie się 13.06.2015 na Plaży Miejskiej. Od godz. 11 00 czeka na Was wiele atrakcji. Do zobaczenia!!!


Legendy Marii Zientary-Malewskiej


Z okazji przypadającej 2.10.2014 - 30 rocznicy śmierci Marii Zientary-Malewskiej biblioteka Abecadło przygotowała dla uczniów Skoły Podstawowej ABSOLWENT spotkanie z legendami autorki. Dzieci obejrzały film pt."Wstęga Warmińska. czyli Tryptyk znad Łyny" zrealizowany na podstawie legend Marii Zientary-Malewskiej, rozwiązywały zagadki i quiz związany z naszym regionem.

 


Piknik z Kłobukiem 28.06.2014

 
   
 
Wystawa w Filii nr 18

Przez cały czerwiec można było podziwiać w Filii nr 18 wystawę prac plastycznych uczniów SP nr 18 zorganizowaną z okazji 100 rocznicy urodzin Ireny Kwintowej pt. "W krainie baśni".

 
 
Dzień głosnego czytania

Z okazji Dni Literatury Dziecięcej "Wstęga warmińska" w bibliotece Abecadło odbył się dzień głośnego czytania. Legendy warmińskie czytała przedszkolakom Marzena Bergman - aktorka Teatru im. S.Jaracza w Olsztynie.

 


Święto Książki z legendami Ireny Kwinto

24 kwietnia 2014 w Abecadle odbyła się impreza związana z obchodami Światowego Dnia Książki. My świętowaliśmy razem z legendami Ireny Kwinto, autorki, która związana była z naszym regionem. Dzieci z Przedszkola Szesnastka im. Ireny Kwintowej przygotowały dla swoich kolegów z Przedszkola nr 6 i 10 przedstawienie na podstawie legendy "Żabka" autorstwa patronki. Wystąpiła również grupa Rybki z "Szesnastki" z wiązanką tańców i piosenek warmińskich. Prezenty dla wszystkich przedszkolaków wręczyła Pani Gabriela Konarzewska - dyrektor Biura Kultury Urzędu Miasta w Olsztynie.

 

Olsztyn tu się urodziłem


12.03.2014 Filia nr 9 przygotowała dla przedszkolaków zajęcia dotyczące naszego miasta. Dzieci poznały herb Olsztyna, planowały pieszą wycieczkę po mieście, poznawały olsztyńskie zabytki.

 
 
Warmińskie Tele - Czytanki

22.02.2014 Filia nr 9 zaprosiła swoich najmłodszych czytelników na Warmińskie Tele - Czytanki. Dzieci i rodzice poznali diw legendy warmińskie: Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim i Skąd się wzięło Jezioro Wielochowskie na Warmii. Na uczestników spotkania czekało wiele niespodzianek: zagadki, zabawy, zadania, inscenizacje związane z legendami naszego regionu.

 
 

Legenda o św. Jakubie patronie Olsztyna

Biblioteka Abecadło gościła uczniów klasy 0 ze Szkoły Podstawowej nr 2 , które w czasie wizyty poznały legendę o św. Jakubie patronie Olsztyna. Dzieci dowiedziały się kim był patron naszego miasta, poznały znane olsztyńskie zabytki i budowle.

 

Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim

W filli nr 18 dzieci obejrzały film animowany "Zaklęty zamek w lesie olsztyńskim". Na podstawie tej legendy wykonały ilustrację olsztyńskiego zamku, który stał dawno, dawno temu w olsztyńskim lesie.

 

Postacie regionu - Mikołaj Kopernik

24.01.2014 w Filii nr 9 odbyło się przedstawienie w wykonaniu uczniów ze Liceum Gastronomicznego przybliżające przedszkolakom postać znanaego astronoma Mikołaja Kopernika. Dzieci z Przedszkola nr 38 poznały życie i pracę naukową mieszkańca olsztyńskiego zamku.

 


Rok 2013 - wydarzenia

W poszukiwaniu zapomnianej historii

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 13 obejrzały w Abecadle przedstawienie "W poszukiwaniu zapomnianej historii" w wykonaniu Anais Fleur. Anais przygotowując swój spektakl w oparciu o legendy Marii Zientary Malewskiej chciała przybliżyć młodym widzom historię naszego regionu.

 


Warmińskie opowieści wiatru i wody


W bibliotece Abecadło 9 listopada 2013 odbyło się magiczne spotkanie z Anią Brodą pt."Warmińskie opowieści wiatru i wody". Dzieci dowiedziały się skąd wzięły się cymbały na Warmii, poznały ich brzmienie. Wysłuchały pięknych melodii i piosenek warmińskich.

 


Teatr cieni w filii nr 5

9 października 2013 dzieci z Przedszkola nr 31 obejrzały inscenizację "Legendy o św. Jakubie patronie Olsztyna". Przedstawienie przygotowali pracownicy filli nr 5 wykorzystując do inscenizacji teatr cieni.


 

Baśń o zbójcach nad jeziorem Skanda

Multicentum 26.09.2013 zorganizowało dla dzieci warsztaty graficzne, w czasie których uczestnicy spotkania zrobili komputerowe ilustracje do baśni.


 

Głośne czytanie w filii nr 18

We wrześniu filia nr 18 zorganizowała dwa spotkania, w czasie których uczniowie klas II wysłuchali legend ze zbioru "Antologia Warmińska". Po głośnym czytaniu dzieci wykonywały ilustracje do przeczytanych tekstów.